Školní vzdělávací program
1. Identifikační údaje o mateřské škole
- Forma: Mateřská škola je od 1. 1. 2003 samostatný právní subjekt.
- Název: Mateřská škola, Vrchlabí, Jiráskova 926
- Adresa: Jiráskova 926, 543 01 Vrchlabí
- Telefon: +420 499 422 965
- Email:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - Webové stránky: www.msjiraskovavrchlabi.cz
- IČO: 71005978
- Bankovní spojení: ČSOB, pobočka Vrchlabí, číslo účtu: 181997689/0300
- Zřizovatel: Město Vrchlabí, Zámek 1, 543 11 Vrchlabí
- Ředitelka MŠ: Aneta Kopecká, DiS.
- Název školního vzdělávacího programu: ,,Hrajeme si celý rok“
- Zpracovatelé: ŠVP byl vytvořen ve spolupráci všech pedagogů mateřské školy na základě dlouholetých zkušeností pedagogů a podle zásad stanovených v Rámcovém vzdělávacím programu pro předškolní vzdělávání. Vymezuje hlavní požadavky, podmínky a pravidla pro vzdělávání dětí předškolního věku, podává ucelený obraz o mateřské škole. Je zde soustředěno vše podstatné, co charakterizuje naši mateřskou školu a čím se naše mateřská škola odlišuje od ostatních MŠ. ŠVP je průběžně vyhodnocován a aktualizován. Platnost v aktualizované verzi od 1.9.2024.
2. Obecná charakteristika školy
2.1 Představení mateřské školy
Naše mateřská škola je typizovaná dvoupodlažní budova z r. 1970. Kapacita MŠ je 51 dětí. Má dvě třídy: 1. třída – 24 dětí: děti ve věku od 3 – 4,5 let a 2.třída – 24 dětí: děti ve věku od 4 1/2 – 6 let + děti s odloženou školní docházkou.
Jedna třída je situována v přízemí, druhá v 1.patře. Každá třída má svoji hernu a třídu. Náleží k ní ještě přípravná kuchyňka, WC dětí a umývárna, sklad lehátek. Herny je po obědě využito po rozložení lehátek jako ložnice. Obě třídy nabízejí dostatek hraček, pomůcek a herních koutků pro děti - kadeřnictví, kuchyňka, krámek, divadelní koutek, množství stavebnic pro stavby dětí dle předlohy i vlastní fantazie, koutky pro tvořivé činnosti dětí … a další. Dle financí v rozpočtu hračky a pomůcky postupně obměňujeme a dokupujeme nové… Nabízíme dětem i velké množství obrázkových knih a časopisů, různé encyklopedie a zajišťujeme tak péči i v oblasti předčtenářské gramotnosti. Prodej knih zprostředkováváme i rodičům a poskytujeme jim ke čtení i odborný časopis Informatorium školy mateřské, kde je velmi mnoho zajímavých článků z oblasti školství. Pro obě třídy je závazný Školní vzdělávací program mateřské školy. Ze ŠVP vychází třídní vzdělávací programy, které jsou vytvořeny pro každou třídu zvlášť (viz vzdělávací obsah).
Šatny pro obě třídy a pedagogické zaměstnance jsou v přízemí při vstupu do MŠ. V šatnách i hale máme několik nástěnek, na kterých jednak informujeme rodiče o dění ve škole a připravovaných akcích, mají zde k dispozici školní řád, školní akční plán, školní vzdělávací program a další informace o provozu mateřské školy, aby rodiče měli představu o tom, co s dětmi celý týden děláme, co se učíme, ale také zde samozřejmě máme výstavky dětských prací. Děti mají možnost podílet se na utváření prostředí mateřské školy, rády pomáhají a zdobí si školičku např. k různým ročním obdobím, apod.
Při ranním cvičení se všemi dětmi probíhají základy tanečně pohybové výchovy, paní učitelky jsou bývalými cvičitelkami vrchlabského tanečního studia Oliver. Mimo jiné v rámci rozvoje pohybových dovedností dětí, Jako součást ŠVP naše mateřská škola nabízí: předplavecký výcvik dětí (hrazeno z rozpočtu MŠ), výuka bruslení (hrazeno z rozpočtu MŠ) s možností zdarma zapůjčení bruslí a helmy, nadstandartní aktivity pro děti (hrazeno rodiči), lyžařský výcvik dětí (základní a zdokonalovací). Je zcela na rozhodnutí rodičů, zda se jejich dítě této aktivity zúčastní, či nikoliv. Pokud této nabídky v podobě nadstandartní aktivity nevyužijí, bude jejich dětem v mateřské škole zajištěn plnohodnotný program v souladu se ŠVP.
Naše mateřská škola má nádhernou velkou zahradu, která je dětmi po celý rok hojně využívána. V letních měsících zde děti tráví celý den, včetně stravování a pokud to počasí dovolí i odpočinku ve spacích pytlích pod stromy.
Vybavení školní zahrady: hrací sestava Sokolí věže se skluzavkou, dvě průlezky, dvě houpačky, kládová houpačka, hrací věž, kreslící tabule, hřiště s brankami na fotbal. Dopravní hřiště pro koloběžky, šlapací auta, odrážedla a další s bezpečným povrchem 4 soft, kde se děti seznamují se základy tolik důležité dopravní výchovy (v souvislosti s tím jsme si zažádali o grant Škoda auto a k naší velké radosti jsme velmi přísnou grantovou komisí byli vybráni).
Z tohoto materiálu máme i nově zrekonstruované pískoviště s tunelem. Stojí zde prostorný venkovní altán, kde se právě za pěkného počasí děti stravují, zde si hrají a slouží jako úkryt před náhlým deštěm. Pro seznamování dětí se základy pěstování ovoce a zeleniny máme nově vybudované vyvýšené záhony. K budově MŠ je připojena hračkárna / jak děti tuto místnost nazývají /, která je plná různých hraček a pomůcek pro hry dětí na školní zahradě.
Každoročně pořádáme brigády pro rodiče při jarním a podzimním úklidu školní zahrady, rodiče nám pomohou shrabat listí, natřít průlezky, houpačky… a pomohou nám i s dalšími drobnými opravami pro zpříjemnění pobytu dětí na školní zahradě. Doposud byli rodiče velice ochotní a my jim za to moc děkujeme. Doufáme, že v této spolupráci budeme i nadále pokračovat. Dále bychom chtěli pokračovat v dalším zvelebování školní zahrady (viz akční plán mateřské školy).
3. Charakteristika vzdělávacího programu
3.1 Popis a formy vzdělávání
Vzdělávání je uskutečňováno ve všech činnostech a situacích, které se v průběhu dne vyskytnou, vyváženým poměrem spontánních a řízených aktivit, vzájemně provázených a vyvážených. Specifickou formu představují didakticky zacílené činnosti, které jsou přímo či nepřímo motivovány učitelem. Využíváme prožitkového a kooperativního učení hrou, které je založeno na přímých zážitcích a podporuje dětskou zvídavost. Je dostatečně uplatňováno situační učení, založené na vytváření a využívání situací, které poskytují dítěti srozumitelné praktické ukázky životních situací. Výraznou roli hraje spontánní situační učení založené na principu přirozené nápodoby.
Vzdělávání je založeno na základě vzdělávací nabídky, na individuální volbě a aktivní účasti dítěte. Omezujeme učení předáváním hotových poznatků a slovních poučení. Všechny činnosti obsahují prvky hry a tvořivosti. K rozvoji dětí s odkladem školní docházky využíváme individuálních vzdělávacích plánů.
3.2 Stanovení základní filosofie
Filosofií naší školy je rozvíjet samostatné a sebevědomé děti cestou přirozené výchovy, položit základy vzdělávání všem dětem podle jejich možností, zájmů a potřeb. Pracujeme podle Rámcového programu pro předškolní vzdělávání, máme vypracovaný vlastní Školní vzdělávací program pro předškolní vzdělávání, nabízíme kvalitní standartní i nadstandartní péči o všechny děti naší školy.
Ve vzdělávání školy upřednostňujeme rozvíjení smyslového vnímání jako základu veškerého přirozeného poznávání. Veškerá práce všech zaměstnanců školy směřuje k tomu, aby zde děti byly spokojené a šťastné. Tradicí je několikaletá spolupráce s okolními MŠ, ZŠ, ZUŠ, HC Vrchlabí, KRNAPem, divadelní agenturou, lyžařskou a plaveckou školou, knihovnou… a pochopitelně i MÚ. Naší snahou zde je, aby si děti od útlého věku osvojovaly základní znalosti a dovednosti a získávaly tak předpoklady pro své celoživotní vzdělávání.
Naším úkolem je doplňovat rodinnou výchovu a v úzké vazbě na ni pomáhat zajistit dětem prostředí s dostatkem podnětů k jeho aktivnímu rozvoji a učení. Smysluplně obohacovat denní program dítěte v průběhu jeho předškolních let a poskytovat mu odbornou péči, usnadňovat dítěti jeho další životní i vzdělávací cestu. Předškolní vzdělávání poskytované naší MŠ by mělo rozvíjet osobnost dítěte, podporovat jeho tělesný rozvoj a zdraví, jeho osobní spokojenost a pohodu, napomáhat mu v chápání okolního světa a motivovat je k dalšímu poznávání a učení.
Naše dlouhodobé koncepční záměry jsou:
- Dobrá spolupráce s rodiči, jelikož pro zdárný vývoj dětí je velice důležité skloubit výchovné působení školy a rodiny v jeden celek. Za velmi prospěšné považujeme organizovat nejen schůzky pro rodiče se zajímavým programem, ale též různé akce pro rodiče a děti, jako jsou besídky / Mikulášská, Vánoční, ke Dni matek…/, různé výlety, soutěže, zahradní slavnost, pasování na školáky. Mohou se zapojit do různých vzdělávacích aktivit, účastnit se výletů. Velmi se nám osvědčila i brigádnická pomoc rodičů na školní zahradě.
- Dobrý kolektiv učitelek, jelikož děti se nejlépe vyvíjejí, když mezi učitelkami jsou dobré vzájemné vztahy, souhlasný výchovný postup, vzájemná úcta, shoda a když jsou všechny ochotny vzájemně si pomáhat. Usilovat o tzv. demokratický kolektiv učitelek se smyslem pro zájmy a potřeby dětí, vzájemnou spolupráci, otevřenost a možnost výměny názorů. Ne školsky vyučovat, ale poskytnout dětem možnost, aby se učily a rozvíjely všemi stránkami své osobnosti.
Orientace výchovně-vzdělávací práce:
- Z úkolů mateřské školy vyplývá i orientace výchovné práce tohoto zařízení. Rozhodující je respektování vývojových zvláštností dítěte a jeho individuálních potřeb a zájmů, rozvíjení přirozenosti v obsahu i metodách práce a zabezpečení klidné a radostné atmosféry. Důležité je, aby vše v mateřské škole bylo podřízeno dítěti, ať už se jedná o celkové uspořádání života, denní program, otázky orientační, materiální, apod.
- Jde o to maximálně snížit psychosociální náročnost prostředí i forem kolektivní péče o dítě a zabezpečit, aby bylo dítě spokojené a aby se dobře rozvíjelo. Příznivé výchovné působení spočívá především na učitelkách samých, jelikož především ony vytvářejí celkovou atmosféru důvěry, bezpečí a porozumění, prostor pro sebevyjádření a uplatnění každého dítěte. Učitelka dítě vychovává stále, veškerou svou péčí – ať už záměrně či nahodile, nejen uplatňováním svých odborných znalostí, ale především svým citlivým a laskavým postojem k dětem vycházejícím z porozumění dítěti a schopnosti empatie.
4. Podmínky vzdělávání
4.1 Věcné podmínky
Mateřská škola sídlí v poměrně moderní budově, za doby své působnosti prošla venkovními i vnitřními úpravami. Její technický stav je dobrý. Postupně dle financí v rozpočtu se mateřskou školu snažíme modernizovat a myslíme si, že se nám to celkem daří. Již máme novou střechu, nová plastová okna, zateplení budovy a novou fasádu, plynový kotel (to vše ve spolupráci i spolufinancování se zřizovatelem).
Nově máme:
- zrekonstruovaná umývárna s WC v 2. třídě
- zmodernizované obě třídy s novým nábytkem, nové stolečky, židličky pro děti, skříňky na uložení hraček a pomůcek, hrací koutky pro děti - kuchyňka, krámek, kadeřnictví...
- zrekonstruované dopravní hřiště, pískoviště z měkkého materiálu 4soft
Dále plánujeme:
- dovybavit školní zahradu, zrealizovat venkovní vzdělávací učebny
- postupně provést výměnu dveří v celé budově
- postupná obměna hraček, pomůcek
- zrekonstruovat umývárnu a WC v 1. třídě
- zrekonstruovat školní jídelnu a přídavné kuchyňky, zakoupit konvektomat
4.2 Životospráva
Pro děti a zaměstnance mateřské školy se vaří ve vlastní školní kuchyni. Paní kuchařka je pro svoji práci plně kvalifikovaná, nadále se vzdělává účastí na seminářích a poradách pro vedoucí školních jídelen a kuchařek, studiem materiálů zabývajících se zdravým životním stylem. Její práce směřuje k tomu, aby dětem byla poskytována vyvážená strava dle příslušných předpisů. Je zachována vhodná skladba jídelníčku, dodržovány technologie přípravy pokrmů a nápojů. Mezi jednotlivými pokrmy (svačina x oběd x svačina) jsou dodržovány vhodné intervaly. Při práci paní kuchařce pomáhá pomocná kuchařka, která zajišťuje též prostírání stolků pro děti, výdej jídla ve 2. třídě a umývání nádobí.
Organizace stolování:
- děti si po příchodu z vycházky umyjí ruce, sednou si k prostřenému stolu (v 1.třídě), ve 2. třídě si děti prostírají samy
- p. kuchařka naleje polévku, popřejeme si ,,dobré chutnání“…, talíře po polévce odnáší děti do kuchyňky
- druhé jídlo si děti přináší z kuchyňky samy / v 1. pololetí v 1.třídě za pomoci p. uč. /, talíře po druhém jídle děti opět odnáší do kuchyňky
- děti na jídlo používají příbor
- po obědě si čistí zoubky
- Děti do jídla nenutíme, ale snažíme se, aby vše alespoň ochutnaly a naučily se tak zdravému stolování. V letních teplejších měsících se děti stravují venku v zastřešeném altánu.
Pitný režim:
- Pro děti je zajištěn dostatečný pitný režim v průběhu celého dne v MŠ a v letních měsících i na školní zahradě. K pití poskytujeme dětem ovocné čaje, ředěné džusy, minerálky, vodu, děti mají ráno a odpoledne k dispozici jiný nápoj.
- Pití je pro děti připraveno přímo ve třídě na servírovacích stolcích v konvicích s víkem na táce, kde je dostatek hrníčků, aby se děti mohly jít napít několikrát během dopoledne i odpoledne. Použité hrníčky odkládají děti na tác do spodního prostoru servírovacího stolku. Dětem v 1. třídě nalévá pití p. učitelka, děti z 2. třídy si nalévají samy. Děti se nemusí ptát, jestli se mohou jít napít, ale mohou se napít z vlastní vůle kdykoliv mají chuť. P. učitelka sleduje pitný režim dětí, pokud některé děti pijí málo, jsou k tomu p. učitelkou pobídnuty.
Relaxační program
- Mateřská škola nabízí relaxační program pro nespavé děti – formou klidnějších činností (aby při odpočinku nerušily ostatní děti) – kreslení, různé pracovní listy, omalovánky, prohlížení obrázkových knih a časopisů, puzzle.
- Děti si po obědě lehnou na lehátko, poslechnou si pohádku, či relaxační hudbu… a když do cca 20 min. neusnou, mohou potichu vstát a věnovat se těmto klidnějším činnostem.
4.3 Psychosociální podmínky
Je zajištěn pravidelný denní řád, který je ale natolik flexibilní, že umožňuje organizaci činností dětí v průběhu dne přizpůsobit potřebám a aktuální situaci. Rodiče mají možnost přivádět své děti do mateřské školy kdykoliv dle svých potřeb (mimo dětí, které mají předškolní vzdělávání od 8:00 – 12:00 hodin povinné). Děti jsou každodenně a dostatečně dlouho venku (minimálně 2 hodiny v dopoledních hodinách), vždy s ohledem na okamžitý stav ovzduší či jiné přírodní překážky (mráz pod -10 stupňů, náledí, silný vítr, déšť, inverze). V letních měsících tráví děti venku celý den, včetně stravování a někdy i odpočinku ve spacích pytlích pod stromy. Děti mají dostatek volného pohybu nejen na školní zahradě, ale v rámci možností i v MŠ. Všichni zaměstnanci školy respektují individuální potřeby dětí, reagují na ně a napomáhají jejich uspokojování. Pedagogové zatěžují děti vždy přiměřeně, v rámci jejich možností, děti mají možnost kdykoliv relaxovat v klidných koutcích třídy. Nově příchozím dětem nabízíme adaptační režim. Všichni zaměstnanci školy vytváří dětem takové prostředí, aby se zde cítily spokojeně, jistě a bezpečně. Všechny děti mají v naší mateřské škole stejná práva, stejné možnosti i stejné povinnosti. Nikdo není zvýhodňován, či znevýhodňován. Osobní svoboda a volnost dětí je respektována do určitých mezí, vyplývajících z řádu chování a norem, které jsou ve škole stanoveny.
Péče o děti je podporující, počítáme s aktivní spoluúčastí dětí při všech činnostech. Pedagogové se snaží o nenásilnou komunikaci s dítětem, která mu je příjemná, kterou navozuje vzájemný vztah důvěry a spolupráce. Postupně vyřazujeme nezdravé soutěžení dětí. Převažují pozitivní hodnocení, pochvaly, podporujeme dítě nebát se, pracovat samostatně, důvěřovat si. V dětech rozvíjíme citlivost pro vzájemnou toleranci, ohleduplnost, zdvořilost, vzájemnou pomoc a podporu. Děti jsou seznamovány s jasnými pravidly chování ve skupině tak, aby se ve třídách vytvořil kolektiv dobrých kamarádů. Pedagogové se dostatečně věnují vztahům ve třídě, nenásilně tyto vztahy ovlivňují prosociálním směrem (prevence šikany).
4.4 Organizace provozu
Denní program se přizpůsobuje podmínkám mateřské školy, respektuje dobu příchodu a odchodu dětí, jejich věkové zvláštnosti, potřeby, biorytmus a náročnost prováděných činností. Je volný, pevněji je stanovena pouze doba stravování a odpočinku. Hlavní činností v mateřské škole je hra, od které se vše odvíjí.
Přibližná doba činností a uspořádání dne dětí v mateřské škole:
- Ranní hry (6:30 - 8:30): Po příchodu do třídy děti pozdraví a požádají p. uč. o hračku, se kterou pěkně zacházejí. Děti mají možnost volby hry, hračky i kamaráda ke hře. Probíhají různé hry dětí – společenské, námětové, tvořivé… a další činnosti dětí dle nabídky p. učitelky a vlastního výběru dětí. Po hře uklízí děti hračky na původní místo.
- Ranní cvičení (8:30 - 8:45): Cvičíme ve větrané místnosti, děti mají uvolněný oděv, tak, aby se jim dobře cvičilo, cvičí bosy. V letních měsících cvičíme venku na školním hřišti. Probíhá procvičování chůze, běhu, poskoků s různými obměnami, zdravotní cviky na procvičení všech částí těla s různým náčiním, pohybové hry. Ve 2. třídě základy tanečně-pohybové výchovy.
- Dopolední svačina (8:45 - 9:00): Děti si před jídlem a po každém použití WC myjí ruce a otírají do ručníku u své značky. Starší děti se obsluhují samy, mladší děti podle svých schopností nebo za pomoci paní učitelky.
Didakticky cílené činnosti řízené pedagogem probíhají denně se všemi dětmi, skupinkami dětí i jednotlivci – podle potřeb, věku, zájmu a schopností dětí v průběhu celého dne. Jsou zaměřeny na estetiku, pohyb, řeč, práci a poznávání. Tyto činnosti zakládáme na aktivní účasti dítěte, založené na smyslovém vnímání, prožitkovém a interaktivním učení.
- Pobyt venku (9:30-11:30): Před vycházkou si děti svléknou kalhoty a zástěrky a nechají si je na židličkách u stolečků. V šatně se pak oblékají pro pobyt venku. Po skupinkách se odcházejí obouvat. Paní učitelky kontrolují úpravu oděvu dětí. Pobyt dětí probíhá formou vycházky nebo pobytem dětí na školní zahradě. V letních měsících po celý den.
- Oběd (11:30-12:00): Děti obědvají u prostřeného stolu. Po polévce odnášejí talíře do kuchyňky a přináší si druhé jídlo. Na jídlo používají příbor. Od stolu odcházejí jednotlivě, po obědě si čistí zoubky.
- Odpolední odpočinek (12:00-14:00): Na odpolední odpočinek se děti převlékají do nočních košilek a pyžam. Oblečení urovnají na lavičku nebo na židličky. Před odpočinkem probíhá poslech hudby, zpěvu, četba podle přání dětí. MŠ je připravena dle zájmu rodičů na relaxační program pro nespavé děti.
- Odpolední svačina (14:00-14:15): Po spaní si děti omývají obličej, za pomoci p. uč. češou vlásky.
- Odpolední činnosti (14:15-16:00): Po odpolední svačině probíhají různé opakovací chvilky, děti si hrají podle svého přání. Před odchodem domů ukládají hračky, rozloučí se pozdravem
4.5 Řízení mateřské školy
Školu řídí ředitelka MŠ. Je statutárním orgánem, jedná ve všech záležitostech jménem školy. Plní povinnosti vedoucího zaměstnance, odpovídá za chod školy ve všech oblastech. Řídí ostatní zaměstnance školy, koordinuje jejich práci – zejména prostřednictvím pedagogických rad a provozních porad. Vytváří organizační strukturu školy, zpracovává ve spolupráci s ostatními pedagogickými zaměstnanci Školní vzdělávací program a Třídní vzdělávací program. Provádí kontrolní činnost pedagogických i provozních zaměstnanců. Zpracovává vnitřní řády, předpisy, směrnice a další dokumenty, vztahující se k řízení školy. Přiděluje úkoly všem zaměstnancům školy, jejich povinnosti, pravomoci a úkoly jsou jasně vymezeny.
Učitelky MŠ:
- jsou přímo podřízené a odpovědné ředitelce MŠ
- plní určenou míru výchovně-vzdělávací činnosti a konají práce související s výchovně- vzdělávacím procesem
- účastní se porad svolaných ředitelkou MŠ
- zajišťují komplexní výchovně-vzdělávací činnost
- zpracovávají ve spolupráci s ostatními pedagogy ŠVP a TVP
- vedou předepsanou pedagogickou dokumentaci
- provádí soustavné pozorování vývoje dítěte
- spolupracují s rodiči a podávají rodičům informace o dětech
- podílí se na organizačním zajištění mimoškolních akcí
- dále se soustavně vzdělávají
- kontrolují podmínky k zajištění bezpečnosti dětí
- a další úkoly stanovené pracovní náplň
Provozní zaměstnanci:
- jsou přímo podřízení a odpovědní ředitelce MŠ
- pracují dle svých pracovních náplní
- zodpovídají za celkový úklid ve škole a na školní zahradě
- sledují čerpání energií a plýtvání energií
- spolupracují s učitelkami MŠ
- dodržují bezpečnostní předpisy při práci
- dodržují hygienické předpisy
- a další úkoly stanovené pracovní náplní
4.6 Personální zajištění
V mateřské škole pracují 4 pedagogičtí zaměstnanci, kteří jsou pro svoji práci plně kvalifikováni. Dbají o svůj odborný růst, dále si rozšiřují své vzdělání účastí na různých seminářích, studiem odborných publikací a časopisů, pravidelně jsou proškolováni v oblasti BOZP a PO, zajišťují komplexní výchovně-vzdělávací činnost zaměřenou na rozšiřování vědomostí, dovedností a návyků dětí, využívají specifických a kontrolních metod, vytváří podmínky pro cílevědomý osobnostní rozvoj dětí.
V každé třídě MŠ je též asistent pedagoga, který pracuje s dětmi s přiznanými podpůrnými opatřeními a ostatním dětem je nápomocen při sebeobsluze, individuálním vzdělávání a skupinových činnostech.
4.7 Spolupráce mateřské školy
- Spolupráce s rodiči dětí: individuální pohovory s rodiči dle potřeby při přijímání dětí a jejich vyzvedávání, schůzky pro rodiče, účast rodičů na různých akcích školy, účast rodičů při různých oslavách – besídky, brigádnická pomoc rodičů, adaptační program pro děti.
- Spolupráce s MÚ: vychází z osobního jednání s Odborem školství a kultury, spolupráce v oblasti materiálně-technického vybavení a oprav MŠ, pozvání zástupců města na různé akce školy, kulturní vystoupení na vítání občánků.
- Spolupráce se ZŠ: návštěva 1.třídy ZŠ, seznamování dětí se školním prostředím, návštěva školní družiny.
- Spolupráce se ZUŠ: koncerty a různá vystoupení pro děti.
- Spolupráce s KRNAPEM: pravidelné besedy pro děti v MŠ na téma příroda, ekologie, účast na akcích KRNAPu (Louka plná dětí, výlety do přírody), exkurze v útulku pro opuštěná a nemocná zvířátka.
- Spolupráce s Divadelní agenturou: pravidelně divadelní představení pro děti v MŠ, zábavný program při rozloučení se školáky.
- Spolupráce s lyžařskou školou: základní lyžařský kurz pro děti, zdokonalovací lyžařské kurzy.
- Spolupráce se zimním stadionem: výuka bruslení dětí.
- Spolupráce s Aquacentrem Vrchlabí: předplavecký výcvik dětí.
- Spolupráce s Městskou knihovnou: exkurze v knihovně, další návštěvy knihovny, půjčování knih do školní knihovny
4.8 Podmínky pro vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami
Rámcové cíle a záměry předškolního vzdělávání jsou pro vzdělávání všech dětí společné. Při vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami je třeba jejich naplňování přizpůsobovat tak, aby maximálně vyhovovalo dětem, jejich potřebám a jejich možnostem. Naší snahou je pomoci takovému dítěti, aby dosáhlo co největší samostatnosti. Vytváříme vhodné podmínky ve třídě – přiměřené množství speciálních pomůcek, vhodných hraček, ale také zapojením dítěte do kolektivu dětí. Dítě z kolektivu nikdy nevyčleňujeme. Vzdělávání přizpůsobujeme potřebám, které vyplývají ze zdravotního oslabení dítěte. Spolupracujeme s rodiči a poradenskými centry.
Při vzdělávání dětí se speciálními vzdělávacími potřebami jsou v MŠ vytvořeny optimální personální podmínky, které odpovídají individuálním potřebám dětí, u kterých je potřeba zajistit speciální pedagogickou péči s využitím podpůrných opatření. Podpůrná opatření prvního stupně si MŠ stanovuje sama na základě systematického hodnocení vzdělávacích výsledů dítěte s využitím metod a nástrojů pedagogické diagnostiky. Pokud učitelka na základě každodenního, dlouhodobého pozorování zjistí u dítěte nějaké problémy a vyvodí odborně podložené závěry, vypracuje pro jejich eliminaci a další rozvoj dítěte plán pedagogické podpory (dále PLPP), podle kterého se bude dítě vzdělávat. Zákonný zástupce dítěte bude o tomto postupu informován a s obsahem PLPP bude seznámen.
Tento způsob vzdělávání dítěte bude po třech měsících vyhodnocen, pokud bude zjištěno, že vzdělávání dítěte podle plánu PLPP s přiznaným prvním stupněm podpůrného opatření není úspěšné, bude zákonnému zástupci doporučeno vyšetření dítěte ve školském poradenském zařízení. Vzdělávání dítěte s přiznaným podpůrným opatřením druhého až pátého stupně v MŠ uplatňujeme a realizujeme pouze na základě doporučení a projednání školského poradenského zařízení a zákonným zástupcem dítěte. Dle doporučení a závěrů školského poradenského zařízení je personálně zajištěn asistent pedagoga. Pokud bude doporučeno vzdělávání dítěte podle individuálního vzdělávacího plánu, bude vypracován ve spolupráci a na základě doporučení školského poradenského zařízení. Ředitelka školy je pověřenou zodpovědnou osobou pro zajištění komunikace se zákonnými zástupci dětí, školským poradenským zařízením a učitelkami.
MŠ spolupracuje s těmito školskými poradenskými pracovišti:
- Pedagogicko-psychologickou poradnou Trutnov
- Speciálním pedagogickým centrem Trutnov
4.9 Podmínky pro vzdělávání dětí nadaných
MŠ vytváří podmínky pro vzdělávání dětí nadaných a rozvíjí jejich potenciál vhodným způsobem ve všech oblastech. Dětem je předkládána rozšiřující nabídka. Pokud se u dítěte objeví mimořádné nadání v jedné nebo více oblastech, doporučíme rodičům dítěte vyšetření v pedagogicko-psychologické poradně. Dále budeme postupovat dle závěrů vyšetření z PPP.
4.10 Podmínky pro vzdělávání dětí 2 – 3 letých
Pokud se budou v mateřské škole vzdělávat děti mladší tří let, je nutné zajistit podmínky, které reagují na vývojová specifika, individuální potřeby, zájmy a možnosti těchto dětí. Děti tohoto věku mají některé potřeby jiné než děti starší, potřebují pravidelný režim, dostatek emoční podpory, větší pocit bezpečí, přiměřeně podnětné prostředí a činnosti, více individuální péče a srozumitelná pravidla, třídu vybavenou dostatečným množstvím bezpečných hraček vhodných pro 2leté děti. Zajištění bezpečnosti použitím dostatečně zabezpečených skříněk, aby byly znepřístupněny bezpečnost ohrožující předměty. Prostředí upravené tak, aby poskytovalo dostatečný prostor pro volný pohyb a hru dětí a aby zabezpečovalo možnost naplnění potřeby průběžného odpočinku. Vybavení mateřské školy dostatečným zázemím pro zajištění hygieny dítěte. Zajistit vyhovující režim dne, který respektuje potřeby těchto dětí. Vytvoření podmínek pro adaptaci dítěte v souladu s jeho individuálními potřebami ve spolupráci s rodiči.
4.11 Podmínky pro vzdělávání dětí cizinců
MŠ poskytuje dětem s nedostatečnou znalostí češtiny jazykovou podporu v rámci běžných činností, při kterých dochází díky kontaktu dětí mezi sebou a kontaktu s učitelkami přirozeně ke vzdělávání v češtině. Děti se nejlépe učí jazyk přirozenou cestou kontaktem s vrstevníky. Věnujeme zvýšenou pozornost tomu, aby dětem s nedostatečnou znalostí českého jazyka byla poskytována jazyková podpora již od samotného nástupu do MŠ, byly uzpůsobeny didaktické postupy k cílené podpoře v osvojování českého jazyka.
V případě alespoň 4 cizinců v povinném předškolním vzdělávání zřídí ředitelka MŠ skupinu pro bezplatnou jazykovou přípravu pro zajištění plynulého přechodu do základního vzdělávání. Vzdělávání ve skupině pro jazykovou přípravu bude rozdělenou do dvou nebo více bloků v průběhu týdne. Naše MŠ poskytuje všem dětem cizincům jazykovou přípravu jednou týdně půl hodiny asistentkou pedagoga. Podpůrným materiálem při vzdělávání dětí s nedostatečnou znalostí českého jazyka je Kurikulum češtiny jako druhého jazyka pro povinné předškolní vzdělávání.
5. Organizace vzdělávání
5.1 Charakteristika tříd
Mateřská škola pro školní rok 2024 / 2025 má dvě třídy:
- 1. třída – 16 dětí (z toho 5 děti mladší tří let), děti ve věku od 2 1/2 - 4 1/2 let, složení dětí: 6 chlapců a 10 dívek, 15 dětí je české národnosti, 1 dítě je ukrajinské národnosti jazyk český (všechny ostatní děti).
- 2.třída - 20 dětí (z toho 1 dítě s podpůrným opatřením 3. stupně), 17 dětí ve věku od 4 ½ - 6 let + 3 dětí s odloženou školní docházkou (3 chlapci), složení dětí: 11 chlapců a 9 dívek, 14 dětí (6 dívek + 8 chlapců) by mělo v následujícím školním roce začít plnit povinnou školní docházku, 20 dětí je české národnosti, jazyk český (všechny ostatní děti), 1 dítě se speciálními vzdělávacími potřebami s mentální retardací - bez IVP, 100% úvazek AP, nejsou zde děti nadané (diagnostikované PPP nebo SPC).
5.2 Přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání
Děti jsou do mateřské školy přijímány na základě Žádostí o přijetí dítěte podaných rodiči (popř. zákonnými zástupci dítěte), žádosti jsou k vyzvednutí v MŠ nebo ke stažení na webových stránkách MŠ. Mateřská škola může přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním (nebo se nemůže očkování podrobit pro kontraindikaci), toto neplatí pro děti v posledním roce před zahájením školní docházky, které mají předškolní vzdělávání povinné.
Dny zápisu dětí do MŠ jsou každoročně určeny po dohodě s MÚ a ostatními MŠ v době od 2. - 16. května v tom kalendářním roce, ve kterém následující školní rok začíná. Informace o přesném datu zápisu jsou zveřejněny ve Vrchlabském časopise Puls, v mateřské škole, na webových stránkách MŠ, na facebookové skupině MŠ
Počet přijatých dětí závisí od počtu dětí, které v MŠ daný rok docházku ukončí, tak, aby celkový počet dětí nepřesáhl stanovenou kapacitu MŠ. Děti mohou být do mateřské školy přijímány i v průběhu školního roku v případě volné kapacity MŠ. Při zápisu rodiče obdrží registrační číslo. Rozhodnutí o přijetí se neposílá, rodiče jsou o přijetí informováni vyvěšením seznamu přijatých dětí dle registračních čísel na veřejně přístupném místě (vývěska MŠ, webové stránky MŠ). O nepřijetí jsou rodiče informováni Rozhodnutím o nepřijetí zaslaným doporučeně do vlastních rukou nebo proti podpisu v MŠ. Před vydáním rozhodnutí mají rodiče možnost nahlédnout do spisu a vyjádřit se k podkladům rozhodnutí.
5.3 Pravidla pro přijímání dětí
V mateřské škole jsou stanovena následující kritéria pro hodnocení jednotlivých žádostí v sestupném pořadí:
- Děti, které před začátkem školního roku dosáhnou nejméně třetího roku věku, pro které je mateřská škola spádová / spád je celé město Vrchlabí + Strážné / podle věku od nejstarších po nejmladší
- Děti, které před začátkem školního roku dosáhnou nejméně třetího roku věku a jsou z obce, s níž má město Vrchlabí uzavřenou smlouvu o zajištění předškolního vzdělávání (Klášterská Lhota, Rudník), podle věku od nejstarších po nejmladší.
- Ostatní děti s trvalým pobytem ve Vrchlabí podle věku od nejstarších po nejmladší
- Děti, jejichž sourozenec se v mateřské škole vzdělává a v dalším školním roce i nadále bude vzdělávat podle věku od nejstarších po nejmladší
- Ostatní děti podle věku od nejstarších po nejmladší
V případě přijetí dítěte s přiznaným podpůrným opatřením 3. – 5. stupně se počet přijímaných dětí bude snižovat. Počet přijatých dětí se bude také snižovat v případě přijetí dětí mladších 3 let.
5.4 Pravidla pro zařazování dětí do jednotlivých tříd
Děti jsou do jednotlivých tříd zařazovány podle věku, 25 nejstarších dětí je zařazeno ve 2. třídě, 25 mladších dětí je zařazeno v 1. třídě. Ve 2. třídě jsou děti, které v následujícím školním roce začnou plnit povinnou školní docházku včetně dětí s odloženou školní docházkou, doplněné do počtu 25 dětí dětmi věkově staršími. Probíhá zde příprava dětí na vstup do 1. třídy základní školy. Ostatní mladší děti jsou zařazeny v 1. třídě mateřské školy do počtu 25 dětí ve třídě.
5.5 Pravidla pro plnění povinného předškolního vzdělávání
Od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, do zahájení povinné školní docházky dítěte, je předškolní vzdělávání povinné. Povinné předškolní vzdělávání má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech od 8:00 – 12:00 hodin. Povinnost není dána ve dnech školních prázdnin. Dítě má právo se vzdělávat v mateřské škole po celou dobu jejího provozu. Náležitosti omlouvání neúčasti dítěte ve vzdělávání upravuje Školní řád MŠ.
Povinné předškolní vzdělávání lze plnit i formou individuálního vzdělávání. Pokud bude dítě touto formou vzděláváno převážnou část školního roku, je povinen zákonný zástupce tuto skutečnost oznámit ředitelce školy nejpozději 3 měsíce před začátkem školního roku. Plnění povinnosti předškolního vzdělávání formou individuálního vzdělávání lze oznámit ředitelce školy i v průběhu školního roku.
Oznámení o individuálním vzdělávání musí obsahovat:
- jméno, příjmení, rodné číslo a místo trvalého pobytu dítěte
- uvedení období, ve kterém má být dítě individuálně vzděláváno
- důvody individuálního vzdělávání
Ředitelka školy doporučí zákonnému zástupci oblasti, ve kterých má být dítě vzděláváno (dle ŠVP PV). Úroveň osvojování očekávaných výstupů v jednotlivých oblastech bude ověřena poslední středu v listopadu a náhradní termín je první středu v prosinci. Pokud zákonný zástupce nezajistí účast dítěte u ověření, a to ani v náhradním termínu, ukončí ředitelka dítěti individuální vzdělávání; po ukončení individuálního vzdělávání nelze dítě opětovně individuálně vzdělávat.
5.6 Platby v MŠ
MŠ vybírá úplatu za předškolní vzdělávání. Výši a podmínky upravuje Vnitřní předpis o úplatě za předškolní vzdělávání. Výše stravného a podmínky pro stravování dětí jsou uvedeny ve Vnitřním řádu školní jídelny. Oba dokumenty jsou zveřejněny ve vstupních prostorách MŠ.
5.7 Metody a formy uplatňované při výchovně-vzdělávacím procesu
Vzdělávání je uskutečňováno ve všech činnostech a situacích, které se v průběhu dne vyskytnou, vyváženým poměrem spontánních a řízených aktivit, vzájemně provázaných a vyvážených- Specifickou formu představují didakticky zacílené činnosti, které jsou přímo či nepřímo motivované učitelem. Využíváme prožitkové a kooperativní učení hrou, které je založeno na přímých zážitcích a podporuje dětskou zvídavost. Je dostatečně uplatňováno situační učení, založené na vytváření a využívání situací, které poskytují dítěti srozumitelné praktické ukázky životních situací. Významnou roli hraje spontánní situační učení založené na principu přirozené nápodoby.
Vzdělávání je založeno na základě vzdělávací nabídky, na individuální volbě a aktivní účasti dítěte. Omezujeme učení předáváním hotových poznatků a slovních poučení. Všechny činnosti obsahují prvky hry a tvořivosti. K rozvoji dětí s odkladem školní docházky využíváme individuálních vzdělávacích plánů.
5.8 Souběžné působení dvou učitelek ve třídě
V obou třídách mateřské školy je zajištěno překrývání učitelek průměrně tři hodiny denně. Činnosti, při kterých je zajištěno překrývání:
- pobyt venku včetně přípravy na pobyt venku
- stolování včetně přípravy na odpolední odpočinek
- sportovní aktivity (bruslení, základní lyžařský kurz v případě přihlášení většího počtu dětí, sportovní hry na novém fotbalovém stadionu)
- sportovně – turistické vycházky a výlety
- další akce, kde je třeba dodržení zvýšené bezpečnosti
Dále je využíváno pomoci školního asistenta a asistenta pedagoga.
6. Vzdělávací oblasti a obsah
Vzdělávací nabídka vychází z pěti vzdělávacích oblastí RVP PV:
- Dítě a jeho tělo (biologická oblast)
- Dítě a jeho psychika (psychologická oblast)
- Dítě a ten druhý (mezilidská oblast)
- Dítě a společnost (sociálně-kulturní oblast)
- Dítě a svět (vztah k okolnímu světu)
Dítě a jeho tělo, dítě a jeho psychika – poznávám sebe: Je důležité se ve svém těle cítit dobře. Tělo nám slouží k osvojování nových dovedností, nebo k různým způsobům sebevyjádření ( tanec, divadlo...). Zvyšování tělesné zdatnosti pomáhá přesněji ovládat pohyb všech částí těla. Motorika celého těla je základem motoriky mluvidel a správné realizace mluvené řeči. Vzdělávací nabídka směřuje k získávání sebevědomí dětí, psychické zdatnosti a rozvoji intelektu. Záměrem je podporování pohybových a manipulačních dovedností a získávání poznatků dětí, co je a co není pro jejich zdraví správné. Děti získávají základy pro další učení a rozvoj své osobnosti. Děti poznávají sebe sama, co mají rády, po čem touží, co cítí. Pomůže jim poučit se z vlastních chyb i načerpat sílu z úspěchů. Zvládají emoce, rozvíjejí pozornost a soustředění. Činnosti, kterými lze záměr naplňovat: pohybové hry s pravidly, hudebně pohybové hry, tanec, hry námětové, se stavebnicemi, hry dramatické, psychomotorické, grafomotorická cvičení. Práce s encyklopediemi, knihami, s PC.
Dítě a ten druhý – poznávám druhé: Je důležité porozumět druhým a navazovat s nimi vztahy. Důležitým předpokladem je naučit se pozorně naslouchat a vnímat, co jiní říkají, také klást otázky a věnovat pozornost odpovědím. Také je důležité pokusit se vcítit i přes různé odlišnosti do situace druhého, být vnímavý k pocitům a těžkostem druhých, takzvaná empatie. Vzdělávací nabídka směřuje k posilování vztahu dětí k ostatním dětem a dospělým, k rozvíjení vzájemné komunikace, ochotě spolupracovat a pomáhat si. Učí děti být tolerantní, respektovat společná pravidla soužití, řešit vzniklé situace s ohledem na práva a přání druhých. Děti si osvojují hodnoty a normy naší společnosti a získávají základy společenského chování. Činnosti, kterými lze záměr naplňovat: oslavy svátků a narozenin dětí, oslavy zvyků, tvorba pravidel soužití, hry, diskuze a rozhovory, poslech a reprodukce pohádek, dobro a zlo, příběhy s poučením, rodina a funkce rodiny, její členové, besídka pro maminky, výroba dárků, oslava Dne dětí.
Dítě a společnost, dítě a svět: Vzdělávací nabídka směřuje k rozvíjení poznatků o okolním světě, jeho proměnách a příčinách a souvislostech v přírodě. Děti získají povědomí o světě lidí, kultury, přírody i techniky a o vztahu člověka k přírodě a jeho možnostech aktivně přírodu chránit a změny v přírodě ovlivňovat. Učíme děti k ohleduplnosti a šetrnosti vůči okolí. Vedeme děti ke vztahu k domovu, aby věděly, že někam patří a proč. Činnosti, kterými lze záměr naplňovat: pozorování změn v okolí, poznávání místa svého bydliště, experimenty, pokusy, smyslové a psychomotorické hry, rozhovory a pozorování, práce s encyklopediemi, časopisy, PC hry, výlety do okolí, návštěvy divadel, péče o okolí školky a školní zahradu, přednášky KRNAP, oslavy Dne Země – návštěva muzea, návštěva nemocných a opuštěných zvířátek v útulku KRNAPu.
Člověk je odjakživa součástí přírody, avšak dnešní civilizovaná doba se přírodě spíše vzdaluje. Naší prioritou je směřování k přírodě, pozorování, objevování a vnímání přírody, rozšiřování pohybových a sportovních aktivit a správné dodržování životosprávy. Chceme se zaměřit na přirozenou hru a vést děti k tvořivosti a objevování krásy přírody. Naše mateřská škola má nádhernou rozlehlou zahradu, kterou neustále rozšiřujeme o herní prvky. V letních měsících zde děti tráví celý den, včetně stravování a poobědního odpočinku / můžou na zahradě odpočívat ve spacáčkách, z čehož jsou děti nadšené /. Zde můžeme pozorovat i živou přírodu, ptáčky u krmítek, veverky, hmyz v hmyzím domečku / který paní učitelky spolu s dětmi vyrobily /, ježky, občas zavítá i zajíček. V plánu máme i rozšíření pěstitelské části, kde si dětí zkusí vypěstovat rostlinku, přesadit, kypřit, hnojit, zalévat...! Dále podnikáme spousty turistických výletů do vzdálenějšího okolí / za koníčky na Kněžickou chalupu, naučná stezka kolem martinických rybníků, výlet vláčkem do Kunčic nad Labem a zpět pěšky, stezka k prameni Labe, výlet do Zvědavé uličky v Jilemnici, atd.../ V každé třídě si děti s paní učitelkou vytvářejí pravidla, která jim pomáhají lépe se orientovat v situacích žádoucích a nežádoucích.
Zaměřujeme se převážně na rozvoj těchto schopností:
- Samostatnost: sebeobsluha při svlékání, oblékání, nebát se požádat o radu a pomoc, základy správného stolování, hygienické návyky.
- Vstřícnost: ochota, otevřenost ostatním, umět podat pomocnou ruku, poradit, pomoci druhému v nesnázích.
- Komunikativnost: schopnost se domluvit, pozdravit, rozloučit se, představit se, požádat o něco, poděkovat, dokázat říci svůj problém, umět naslouchat.
- Umění pomoci druhému: nepřehlížet trápení druhého, umět se vcítit, umět si poradit, hledat řešení. Když děláme něco sami pro sebe, jsou pozitivní emoce, které prožíváme, prchavé. Když naopak děláme něco pro druhé, pozitivní emoce mají delší trvání.
- Flexibilita: umět přizpůsobit své chování novým požadavkům a situacím, pružně reagovat na měnící se podmínky.
- Fyzická a psychická zdatnost: zvládat pohybové hry, překážkové dráhy, turistické výlety, rozvoj hrubé a jemné motoriky, posílení sociálně – emociální stránky, vyjadřování pocitů, posilování vztahů mezi dětmi a dospělými, vedeme děti k samostatnému myšlení, k tvořivosti, k vlastnímu experimentování, pozorování a objevování.
6.1 Integrované bloky a jejich oblasti
Témata školního vzdělávacího programu, jejich charakteristika, obsahy a cíle jsou zaměřeny na vzdělávání dětí od 3 do 7 let. Pokud je přijato dítě ve věku od 2 do 3 let, paní učitelky přizpůsobí vzdělávací obsah možnostem dítěte (Seznamte se, prosím, Tajemství přírody, Kouzlo svátků a pohádek).
6.1.1 Seznamte se, prosím
Charakteristika bloku: Tento blok je zpočátku věnován adaptaci dětí na nové prostředí a kamarády. Snažíme se o to, aby se děti v MŠ cítily bezpečně, šťastně a svobodně. Seznamují se s novými situacemi, s prostředím školky, tvoříme pravidla vzájemných vztahů, vznikají dětská přátelství, učíme se spolupracovat s kamarády, osvojujeme si základní pravidla společenského chování. Rozvíjíme sebeobslužné činnosti a správné životní návyky, upevňujeme hygienické návyky. Poznáváme své tělo, seznamujeme se s prací, s povoláním, poznáváme různé sporty.
Dílčí cíle:
- adaptovat se na nové prostředí
- navazovat dětská přátelství, utvářet kladné vztahy k dospělým a dětem
- uvědomění si vlastního těla, osvojení si poznatků o těle, jeho částí a funkcí
- osvojení si poznatků a dovedností důležitých k podpoře zdraví
- upevňovat návyky hygieny a stolování
- rozvoj schopností sebeovládání, umět řídit své chování
- rozvoj řečových a jazykových dovedností
- vytvoření základu pro práci s informacemi
- poznávání sebe sama, rozvoj pozitivních citů vzhledem k sobě, posilování sebedůvěry
- seznamování s pravidly chování ve vztahu k druhému, ohleduplnost
- poznávání sociálního prostředí, v němž dítě žije
- seznamování s věcmi, které dítě obklopují a jejich praktické používání.
Vzdělávací nabídka: hry a aktivity zaměřené na vzájemné poznávání a sbližování dětí, představit se, seznámení se svou značkou, činnosti na podporu samostatnosti, hry procvičující orientaci v prostoru, procházky do okolí MŠ, hry na rozvoj komunikace, společné diskuse, skupinová a individuální konverzace, smyslové hry zaměřené na rozvoj postřehu a vnímání, činnosti zaměřené na porozumění pravidlům vzájemného soužití a chování (půjčit hračku, vzájemně si pomoci, střídat se), hry uvádějící dítě do světa lidí a práce (využívání praktických ukázek z okolí dítěte, hry seznamující dítě se zaměstnáním, řemesly, povoláním), činnosti směřující k prevenci úrazů.
Očekávané výstupy:
- získat povědomí o svém těle, jeho funkcích, proměnách během života (pojmenovat části těla, některé orgány)
- rozlišovat, co prospívá zdraví a co mu škodí
- zvládnout sebeobsluhu, hygienické a zdravotně - preventivní návyky
- zacházet šetrně s běžnými předměty denní potřeby, hračkami, pomůckami, nástroji a materiály
- uvědomovat si svou samostatnost, zaujímat vlastní názor, své možnosti a limity
- porozumět běžným projevům, vyjádření emocí a nálad
- vydržet odloučení od rodičů, zvládat situace i bez jejich pomoci
- respektovat daná pravidla, rozhodovat se za sebe, ovládat své chování
- uvědomovat si svá práva ve vztahu k druhým, přiznat stejná práva druhým a respektovat je
- začlenit se do třídy mezi vrstevníky, spolupracovat
- respektovat předem dohodnutá pravidla a řídit se jimi
- adaptovat se na život ve škole, aktivně zvládat požadavky plynoucí z prostředí školy
- uplatňovat návyky v základních formách společenského chování ve styku s dospělými i s dětmi (umět pozdravit, poprosit, poděkovat, rozloučit se, neskákat do řeči)
- osvojit si základní poznatky o okolním prostředí
- mít povědomí o významu životního prostředí pro člověka, uvědomovat si, že způsobem, jakým se lidé chovají, ovlivňují vlastní zdraví a životní prostředí pomáhat pečovat o okolní životní prostředí
- porozumět, že změny jsou přirozené a samozřejmé, přizpůsobovat se jim
- orientovat se bezpečně v prostředí školy a jejím okolí
Klíčové kompetence, které jsou v tomto bloku rozvíjeny:
a) Kompetence k učení:
- soustředěně pozoruje, objevuje, všímá si, experimentuje a užívá při tom jednoduchých pojmů, znaků a symbolů
- má základní poznatky o světě lidí, kultury, přírody i techniky, který dítě obklopuje, o jeho rozmanitostech a proměnách, orientuje se v řádu a dění v prostředí, ve kterém žije
- klade otázky a hledá na ně odpovědi, aktivně si všímá, co se kolem něho děje, chce porozumět věcem, jevům a dějům, které kolem sebe vidí, raduje se z toho, co samo dokázalo
b) Kompetence k řešení problémů:
- řeší problémy na které stačí, známé a opakující se situace se snaží řešit samostatně
- zpřesňuje si početní představy, užívá číselných a matematických pojmů, vnímá elementární matematické souvislosti
- jde cestou pokus x omyl, zkouší, experimentuje, vymýšlí nová řešení, využívá dosavadní zkušenosti, fantazii a představivost
c) Komunikativní kompetence:
- ovládá řeč, hovoří ve větách, samostatně vyjadřuje své myšlenky, sdělení, otázky a odpovědi, rozumí slyšenému, slovně reaguje a vede dialog
- dokáže vyjadřovat a sdělovat své prožitky, pocity a nálady různými prostředky (řečovými, hudebními, výtvarnými, dramatickými)
- ví, že lidé se dorozumívají i jinými jazyky a že je možno se jim učit
- domlouvá se gesty i slovy, rozlišuje některé symboly, rozumí jejich významu i funkci
d) Sociální a personální kompetence:
- samostatně rozhoduje o svých činnostech, umí si vytvořit svůj názor a vyjádřit jej
- uvědomuje si, že za své chování a jednání nese důsledky
- je schopno chápat, že lidé se různí a umí být tolerantní k jejich odlišnostem
- dokáže se ve skupině prosadit, ale také podřídit
- projevuje citlivost a ohleduplnost k druhým, vnímá nespravedlnost, ubližování, agresivitu a lhostejnost
e) Činnostní a občanské kompetence:
- dokáže využívat vlastní silné stránky, poznávat svoje slabé stránky
- zajímá se o druhé, o to, co se děje kolem
- spoluvytváří pravidla společenského soužití mezi vrstevníky, rozumí jejich smyslu a chápe potřebu je zachovávat
- dbá na osobní zdraví a bezpečí svoje i druhých, chová se odpovědně s ohledem na zdravé a bezpečné okolí prostředí
- uvědomuje si svá práva i práva druhých, učí se je hájit a respektovat, chápe, že všichni lidé mají stejnou hodnotu
- učí se svoje činnosti a hry plánovat, organizovat, řídit a vyhodnocovat
6.1.2 Tajemství přírody
Charakteristika bloku: Postupné seznamování s přírodou (přírodou živou a neživou, přírodními jevy a ději, rostlinami, živočichy, krajinou, podnebím, počasím, ročním obdobím, přírodními živly). Vštěpování kladného vztahu a nutnosti přírodě pomáhat, starat se o ni a chránit ji. Pochopení, že člověk a příroda se vzájemně ovlivňují a doplňují. Poznávání přírody ve všech ročních obdobích, vnímání její proměny. Tematická setkání s KRNAPem. Různé praktické činnosti / sázení, kypření, hnojení, zalévání, pečování o zvířátka, podílení se na úklidu školní zahrady. Ekologicky motivované hry, činnosti a aktivity (recyklace, třídění odpadu, šetření energiemi, vody), oslava Dne Země (22. 4.) a Dne životního prostředí (5. 6.). Vysvětlení, poznávání a význam ekosystémů (rybník, pole, louka, les).
Dílčí vzdělávací cíle:
- seznámení s místem a prostředím, ve kterém dítě žije, vytváření pozitivního vztahu k němu, poznání ekosystémů
- rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé a jemné motoriky
- vědomě využívat všech smyslů, záměrně pozorovat, všímat si
- chápat elementární časové pojmy (rozlišovat roční období)
- rozvoj mravního i estetického vnímání, cítění a prožívání
- spolupracovat s ostatními vyjednávat s dětmi i dospělými ve svém okolí, domluvit se na společném řešení, zapojit se do kolektivní práce)
- vytvoření si základních poznatků o přírodě
- rozvoj úcty k životu ve všech jeho formách
- rozvoj elementárních poznatků o širším přírodním prostředí, o jeho rozmanitostech, vývoji a neustálých proměnách
- chránit životní prostředí (sběr a třídění odpadků, šetření energiemi)
- vytvoření si základů aktivních postojů ke světu, k životu
- uvědomit si, že člověk a příroda se navzájem ovlivňují
Vzdělávací nabídka: pohybové aktivity v přírodě, turistické výlety za poznáním, hry zaměřené na poznávání přírody a její změny, aktivity seznamující děti s pracovními činnostmi, činnosti zaměřené k seznamování s číselnými a matematickými pojmy, podpora estetického vnímání, grafické napodobování, výtvarné a pracovní činnosti, práce s přírodninami a odpadním materiálem, činnosti relaxační a odpočinkové, otužování, činnosti zasvěcující do časových pojmů (roční období), artikulační, řečové, sluchové a rytmické hry, smyslové hry, praktické činnosti, pokusy, zkoumání.
Očekávané výstupy:
- uplatňovat své individuální potřeby, přání a práva s ohledem na druhého
- ovládat koordinaci ruky a oka, zvládat jemnou motoriku
- rozlišovat, co prospívá zdraví a co mu škodí, pomáhat životnímu prostředí
- uvědomovat si nebezpečí, se kterým se může dítě ve svém okolí setkat a mít povědomí o tom, jak se prakticky chránit (vědět, jak se nebezpečí vyhnout, kam se v případě potřeby obrátit o pomoc)
- vnímat a rozlišovat pomocí všech smyslů
- všímat si změn a dění v nejbližším okolí
- chápat prostorové pojmy (vpravo, vlevo, nahoře, dole)
- zachytit a vyjádřit své prožitky
- chápat základní číselné a matematické pojmy
- být citlivý ve vztahu k živým bytostem, k přírodě i k věcem
- vyjadřovat svou představivost a fantazii v tvořivých činnostech
- spolupracovat s ostatními (při hrách a nejrůznějších aktivitách)
- zachycovat skutečnosti ze svého okolí a vyjadřovat své představy pomocí různých výtvarných činností, dovedností a technik
- vyjadřovat se prostřednictvím hudebních a hudebně pohybových činností, zvládat základní hudební dovednosti (zazpívat píseň, zacházet s jednoduchými hudebními nástroji, sledovat a rozlišovat rytmus
- pomáhat pečovat o okolí prostředí
- mít povědomí o významu životního prostředí (přírody i společnosti) pro člověka, uvědomovat si, že způsobem, jakým se lidé chovají, ovlivňují vlastní zdraví i životní prostředí
Kompetence, které jsou v tomto bloku rozvíjeny:
a) Kompetence k učení:
- chce poznávat okolní svět a přírodu, chránit ji, vědomě ji nepoškozuje
- soustředěně pozoruje, zkoumá, objevuje, všímá si souvislostí,
- uplatňuje získanou zkušenost v praktických situacích a v dalším učení
- má zájem pochopit změny a jevy kolem sebe
b) Kompetence k řešení problémů:
- je zvídavé, má touhu poznávat a objevovat
- rozvíjí si poznávací funkce
- zpřesňuje si početní představy, užívá číselných a matematických pojmů, vnímá elementární matematické souvislosti
- nevyhýbá se problémům, dokáže požádat o pomoc
- nebojí se chybovat, pokud nachází pozitivní ocenění nejen za úspěch, ale také za snahu
c) Komunikativní kompetence:
- ovládá řeč, hovoří ve vhodně formulovaných větách, samostatně vyjadřuje své myšlenky
- průběžně rozšiřuje svou slovní zásobu a aktivně ji používá
- dovede se vyjádřit a bez ostychu komunikovat s dětmi i dospělými
d) Sociální a personální kompetence:
- chápe, že každý má svá práva a povinnost, projevuje citlivost a ohleduplnost rozpozná nevhodné chování, vnímá nespravedlnost, ubližování, agresivitu a lhostejnost
- dokáže se ve skupině posadit, ale i podřídit, při společných činnostech se domlouvá a spolupracuje, v běžných situacích uplatňuje základní společenské návyky a pravidla společenského styku, je schopné respektovat druhé, vyjednávat, přijímat a uzavírat kompromisy
- chápe, že nespravedlnost, ubližování, ponižování, lhostejnost, agresivita a násilí se nevyplácí, a že vzniklé konflikty je lépe řešit dohodou, dokáže se bránit projevům násilí jiného dítěte, ponižování a ubližování
e) Činnostní a občanské kompetence:
- odhaduje rizika svých nápadů, jde za svým záměrem, ale také dokáže měnit cesty a přizpůsobovat se daným okolnostem
- má smysl pro povinnost ve hře, práci i učení, k úkolům a povinnostem přistupuje odpovědně, váží si práce i úsilí druhých
- chápe, že zájem o to, co se kolem děje, činorodost, pracovitost a podnikavost jsou přínosem, a že naopak lhostejnost, nevšímavost, pohodlnost a nízká aktivita mají svoje nepříznivé důsledky
- ví, že není jedno, v jakém prostředí žije, uvědomuje si, že se svým chováním na něm podílí a že je může ovlivnit
6.1.3 Kouzlo svátků a pohádek
Charakteristika bloku: V tomto tématu si s dětmi přiblížíme lidové tradice a zvyky. Připravíme se na příchod adventu, Čerta a Mikuláš, Vánoc. Připravíme se na Karneval a období Masopustu, Velikonoce, Čarodějnice, Svátek matek, Den otců, Den dětí, atd.., oslavíme narozeniny a svátky dětí. Budeme se snažit rozvíjet dětskou fantazii a vytvářet morální hodnoty pomocí pohádek a příběhů, vzbuzovat zájem o knihu a práci s ní.
Dílčí vzdělávací cíle:
- osvojení si věku přiměřených a praktických dovedností
- rozvoj pohybových schopností a zdokonalování dovedností v oblasti hrubé a jemné motoriky (grafomotorika, koordinace ruka x oko)
- rozvoj řečových a jazykových schopností (vnímání, naslouchání, porozumění, výslovnost, vyjadřování)
- rozvoj komunikativních dovedností a kultivovaného projevu
- osvojení si poznatků a dovedností, které předcházejí čtení a psaní, rozvoj zájmu o psanou podobu jazyka
- poznat některá písmena, číslice a symboly
- rozvoj tvořivosti, paměti, pozornosti a představivosti
- rozvoj a kultivace mravního i estetického vnímání, cítění a prožívání
- poznávání sebe sama, rozvoj pozitivních citů ve vztahu k sobě
- rozvoj zájmu o další formy sdělení verbální i neverbální (výtvarné, hudební, pohybové, dramatické)
- rozlišování barev a jejich odstínů, experimentování s barvami
- vytvoření povědomí o mezilidských morálních hodnotách
- rozvoj sluchového vnímání a hudební tvořivosti
- posilování prosociálního chování ve vztahu k ostatním
- rozvoj společenského a estetického vkusu
- vytvoření pozitivního vztahu ke kultuře a umění
Vzdělávací nabídka: poslech čtené a vyprávěné pohádky, práce s knihou, obrazovým materiálem a IT, aktivity přibližující dětem svět kultury a umění, dramatizace pohádek, převyprávění příběhu dle obrázku, hry a aktivity podporující tvořivost, fantazii a představivost, činnosti zaměřené na poznávání písmen, číslic, značek, symbolů a jejich grafické napodobování, slovní hádanky, sluchové a rytmické hry, cvičení na postřeh a vnímání, příprava a realizace společných zábav a slavností, společenské hry a skupinové aktivity, hudební hry a činnosti.
Očekávané výstupy:
- ovládat koordinaci ruka, oko, zvládat jemnou motoriku
- zvládnout základní pohybové dovednosti a prostorovou orientaci
- sladit pohyb s rytmem, zvládat lodomoci a další polohy a pohyby těla
- správně držet tužku
- porozumět slyšenému, zachytit hlavní myšlenku příběhu, zopakovat ji
- sledovat se zájmem literární dílo, pozorně poslouchat
- naučit se zpaměti krátké texty, projevovat zájem o knížky, kreslit, používat barvy, modelovat, konstruovat, tvořit z papíru a různých přírodnin)
- sluchově rozlišovat začáteční a koncové slabiky, určit počet slabik ve slově
- chápat základní číselné a matematické pojmy'
- vnímat a rozlišovat pomocí všech smyslů
- poznat některá písmena, číslice, umět napsat své jméno
- přijímat pozitivní hodnocení, vyrovnat se s neúspěchem
- chápat slovní vtip a humor
- zvládat hudební dovednosti, rytmizace, ovládat dechové svalstvo, sladit pohyb s rytmem
- zachycovat skutečnosti ze svého okolí a vyjadřovat své představy (kreslit, používat barvy, modelovat, konstruovat, tvořit z papíru a různých přírodnin)
- hrát fair, dodržovat pravidla hry
- osvojit si elementární poznatky o okolním prostředí, využití pro další učení a životní praxi
Kompetence, které jsou v tomto bloku rozvíjeny:
a) Kompetence k učení:
- učí se spontánně, ale i vědomě, vyvine úsilí, soustředí se na činnost a záměrně si zapamatuje, zadanou práci dokončí, postupuje podle zadaných instrukcí a pokynů
- uplatňuje získanou zkušenost v praktických situacích a v dalším učení
- raduje se z toho, co dokázalo, umí přijmout kritiku
b) Kompetence k řešení problémů:
- má vlastní nápady, využívá dosavadních zkušeností, představ a fantazie
- zpřesňuje si početní představy, užívá číselných a matematických pojmů, vnímá elementární matematické souvislosti
- rozlišuje dobro a zlo, umí požádat o pomoc
- Rozvíjí své poznávací funkce a dovednosti
c) Komunikativní kompetence:
- poznává sebe sama, dokáže se prosadit, říci, co potřebuje
- dokáže vnímat a reprodukovat text
- komunikuje, dává najevo své názory
- dovede využít informativní a komunikační prostředky se kterými se běžně setkává (knížky, telefon, počítač, encyklopedie...)
d) Sociální a personální kompetence:
- utváří si správné morální hodnoty, dokáže rozlišovat, co je správné a co ne
- je schopno chápat, že lidé jsou různí
- dokáže se prosadit ve skupině, ale i se podřídit. Umí odmítnout nepříjemný rozhovor
- napodobuje modely prosociálního chování a jednání
- spolupodílí se na společných rozhodnutích, přijímá vyjasněné a zdůvodněné povinnosti, dodržuje dohodnutá pravidla, přizpůsobuje se jím
e) Činnostní a občanské kompetence:
- respektuje dohodnutá pravidla ve hře, má smysl pro povinnost v práci i učení
- má zájem o to, co se kolem něho děje, je pracovité a podnikavé., není lhostejné a pohodlné
- má základní dětskou představu o tom, co je v souladu se základními lidskými hodnotami a normami i co je s nimi v rozporu a snaží se podle toho chovat
7. Evaluace
Evaluace, proces průběžného vyhodnocování procesu vzdělávání (vzdělávacích činností, situací, podmínek) a jeho výsledků, který je realizován systematicky a pravidelně a jehož výsledky jsou v praxi smysluplně využívány. Evaluace v praxi znamená, že se neustále ohlížíme za průběhem i výsledky své práce. Promítáme si zpětně, co a jak proběhlo, uvědomujeme si, co jsme pozorovali, jaká jsou naše zjištění, hledáme příčiny případných vzniklých problémů a hledáme cesty jak je řešit. Z pedagogického hlediska by tedy měla být evaluace procesem, který zajišťuje zvyšování kvality vzdělávání. Evaluace je nikdy nekončícím procesem, měla by být dynamická, neustále vylepšovaná a zdokonalovaná.
- Metody a nástroje evaluace: Analýza dokumentů, Pozorování, Rozhovor, Diskuse, Hodnocení TVP - zpětná vazba tematických částí, analýzy dokumentů, diagnostiky dětí Hospitace a hospitační vstupy - ředitelka školy, vzájemné hospitace mezi pedagogy
- Evaluační výstupy: Hodnotící listy, Hospitační zápisy, Průběžné výstupy na poradách, Záznam o pozorování dítěte
- Plán evaluace: 1. Evaluace a autoevaluace na úrovni jednotlivců, 2. Evaluace na úrovni TVP, 3. Evaluace na úrovni ŠVP
- Evaluace je prováděna: 1. Učitelkami, 2. Ředitelkou mateřské školy, 3. Provozními zaměstnanci, 4. Rodiči
7.1 Evaluace prováděná učitelkami
Předmět hodnocení (CO/KDO) |
Cíl (PROČ) |
Nástroje a metody (JAK) |
Frekvence (KDY) |
Naplňování Specifických cílů RVP PV |
Naplnění všech cílů a zajištění pestrého vzdělávání |
Vyplňování tabulky cílů a její následné zhodnocení |
průběžně a po skončení bloku |
Dílčí bloky |
Přínos vzdělávací nabídky, plánování dalších činností |
Pozorování, analýza výsledků, rozhovory s dětmi a rodiči, evaluace dětí po činnostech |
po skončení bloku |
Plnění zadaných úkolů |
Kontrola a zhodnocení zadaných úkolů |
Diskuze na pedagogických radách a provozních poradách |
3x ročně |
Jednotlivci ve třídě |
Zhodnocení pokroků dětí a plánování individuálního přístupu k jednotlivci |
Analýza edukačních produktů, pozorování a rozhovor, záznam o pozorování dítěte, konzultace s rodiči |
průběžně |
Třída dětí |
Charakteristika třídy jako celku, nastavení vzdělávacího programu a režimu třídy, případné podchycení problémů v kolektivu |
Charakteristika třídy |
2x ročně |
Naplňování plánů podpory |
Ověřování účelného nastavení PPP |
Analýza, pozorování |
po 3 měsících po zavedení a dále 2x ve školním roce |
Naplňování individuálního plánu |
Ověřování účelného nastavení IVP |
Analýza, pozorování |
minimálně 2x ročně |
Pracovní podmínky |
Zhodnocení současných podmínek a snaha o nastavení podmínek blížících se ideálu |
Dotazník |
1x za 3 roky |
Sebehodnocení |
Autoevaluace sebe jako pedagoga, uvědomění si svých silných a slabých stránek, plán seberozvoje |
Dotazník |
1x ročně |
Podmínky a klima |
Zhodnocení aktuálních podmínek a klimatu v MŠ, reakce na zjištěné nedostatky |
Dotazník společnosti Scio „Mapa školy“ |
1x za 2 – 3 roky |
7.2 Evaluace prováděná ředitelkou
Předmět hodnocení (CO/KDO) |
Cíl(PROČ) |
Nástroje a metody (JAK) |
FREKVENCE (KDY) |
Učitelky |
Zajištění kvalitního vzdělávání dětí. Kontrola jeho souladu s RVP a ŠVP. Ocenění práce pedagoga, rady, doporučení. |
Hospitace, hospitační vstupy, hodnotící pohovory |
minimálně 1x ročně, dle potřeby |
Sebehodnocení učitelek |
Zajištění profesního růstu pedagogů ke zkvalitnění vzdělávání v MŠ |
Autoevaluační dotazník, rozhovor |
dotazník 1x ročně, průběžně, dle potřeby |
Klima školy |
|
Scio Mapa školy |
1x za 2 – 3 roky |
Provozní zaměstnanci |
Zajištění kvalitních provozních podmínek. Kontrola dodržování zásad a postupů při práci. Ocenění práce provozního personálu. |
Pozorování, rozhovory, diskuze na provozních a pracovních poradách |
průběžně, dle potřeby, 2x ročně |
Třídy |
Kontrola kvalitních podmínek pro vzdělávání. Zjišťování spokojenosti dětí, rodičů i pedagogů v dané třídě |
Kontrolní vstupy, hospitace, rozhovory |
dle plánu hospitací, průběžně |
Děti |
Zhodnocení vzdělávacích potřeb a pokroků dětí, vztahů dětí k vrstevníkům a pedagogům |
Hospitační vstupy, hospitace, rozhovory, náhled do diagnostiky dětí, vstupní dotazníky |
dle plánu hospitací, průběžně,
1x ročně |
Asistent pedagoga |
Kontrola souladu vzdělávání s RVP a ŠVP. Ocenění práce asistenta, rady, doporučení |
Hospitace, hospitační vstupy, hodnotící pohovory |
min 1x ročně, dle potřeby |
Pedagogický asistent |
Viz asistent pedagoga |
|
|
Kurikulum školy |
Zhodnocení situace, zajištění souladu ŠVP s RVP PV |
Pedagogické rady, hospitace, hospitační vstupy |
|
Autoevaluace vlastní práce ředitelky |
Autoevaluace sebe jako ředitele MŠ, silné, slabé stránky, seberozvoj |
Písemné hodnocení dle požadavků zřizovatele |
3x ročně |
7.3 Evaluace prováděná provozními zaměstnanci
Předmět hodnocení (CO) |
Cíl (PROČ) |
Nástroje (JAK) |
Frekvence (KDY) |
Sebehodnocení vlastní práce |
Autoevaluace sebe jak provozního zaměstnance, silné, slabé stránky |
Dotazník |
1x za 3 roky, nová zaměstnankyně po 1 roce práce |
Podmínky a klima školy |
Zhodnocení aktuálních podmínek a klimatu MŠ, |
Dotazník, Scio Mapa školy |
1x za 3 roky dle objednávka zřizovatele |
7.4 Evaluace prováděná rodiči
Předmět hodnocení (CO) |
Cíl (PROČ) |
Nástroje (JAK) |
FREKVENCE (KDY) |
Spokojenost |
Zjištění spokojenosti rodičů a vnímání MŠ veřejností. Analýza slabých a silných stránek MŠ |
Dotazník, konzultace s pedagogem, rozhovory |
1x za 2 roky, Dle zájmu rodičů, průběžně |
Klima školy |
Zhodnocení klimatu v MŠ |
Scio „Mapa školy“ |
1x za 2 – 3 roky |