Denní program
Denní program (6:30 - 16:00) se přizpůsobuje podmínkám mateřské školy, respektuje dobu příchodu a odchodu dětí, jejich věkové zvláštnosti, potřeby, biorytmus a náročnost prováděných činností. Je volný, pevněji je stanovena pouze doba stravování a odpočinku. Hlavní činností v mateřské škole je hra, od které se vše odvíjí. Přibližná doba činností a uspořádání dne dětí v mateřské škole:
Ranní hry (6:30 - 8:30)
Po příchodu do třídy děti pozdraví a požádají p. uč. o hračku. Děti mají možnost volby hry, hračky i kamaráda ke hře. Probíhají různé hry dětí - společenské, námětové, tvořivé... a další činnosti dětí dle nabídky paní učitelky a vlastního výběru dětí. Po hře uklízí děti hračky na původní místo.
Ranní cvičení (8:30 - 8:45)
Cvičíme ve větrané místnosti, děti mají uvolněný oděv, tak, aby se jim dobře cvičilo, cvičí bosy. V letních měsících cvičíme venku na školním hřišti. Probíhá procvičování chůze, běhu, poskoků s různými obměnami, zdravotní cviky na procvičení všech částí těla s různým náčiním, pohybové hry. Ve druhé třídě základy tanečně-pohybové výchovy.
Dopolední svačina (8:45 - 9:00)
Děti si před jídlem a po každém použití WC myjí ruce a otírají do ručníku u své značky. Starší děti se obsluhují samy, mladší děti podle svých schopností nebo za pomoci paní učitelky.
Didakticky cílené činnosti řízené pedagogem
Probíhají denně se všemi dětmi, skupinkami dětí i jednotlivci - podle potřeb, věku, zájmu a schopnosti dětí v průběhu celého dne. Jsou zaměřeny na estetiku, pohyb, řeč, práci a poznávání. Tyto činnosti zakládáme na aktivní účasti dítěte, založené na smyslovém vnímání, prožitkovém a interaktivním učení.
Pobyt venku (9:30 - 11:30) - je organizován po maximálně možnou dobu
V šatně se děti oblékají pro pobyt venku, po skupinkách se odcházejí obouvat. P. uč. kontrolují úpravu oděvu dětí. Pobyt venku probíhá formou vycházky nebo pobytem dětí na školní zahradě. V letních měsících po celý den.
Oběd (11:30 - 12:00)
Děti obědvají u prostřeného stolu. Po polévce odnášejí talíře do kuchyňky a přináší si druhé jídlo. Na jídlo používají od čtyř let příbor. Od stolu odcházejí jednotlivě, po obědě si čistí zoubky.
Odpolední odpočinek (12:00 - 14:00)
Na odpolední odpočinek se děti převlékají do nočních košilek a pyžam. Oblečení skládají do košíčku u lehátka. Před odpočinkem probíhá poslech hudby, zpěvu, četba dle přání dětí. MŠ nabízí relaxační program pro děti s nižší potřebou spánku formou klidnějších činností /aby při odpočinku nerušily ostatní děti/. Když dítě do 13.15 hod. neusne, může potichu vstát a věnovat se těmto klidnějším činnostem /kreslení, puzzle, prohlížení obrázkových knih, encyklopedií, školáci a děti s odkladem školní docházky příprava na vstup do 1. třídy ZŠ/.
Odpolední svačina (14:00 - 14:15)
Po spaní si děti omývají obličej, za pomoci paní učitelky. češou vlásky.
Odpolední činnosti (14:15 - 16:00)
Po odpolední svačině probíhají různé opakovací chvilky, děti si hrají podle svého přání. Před odchodem domů ukládají hračky a rozloučí se pozdravem.
Psychohygiena
Je zajištěn pravidelný denní řád, který je ale natolik flexibilní, že umožňuje organizaci činností dětí v průběhu dne přizpůsobit potřebám a aktuální situaci. Rodiče mají možnost přivádět své děti do MŠ kdykoliv dle svých potřeb. Děti jsou každodenně a dostatečně dlouho venku - minimálně dvě hodiny v dopoledních hodinách, vždy s ohledem na okamžitý stav ovzduší či jiné přírodní překážky (mráz pod mínus 10 °C, náledí, silný vítr, déšť, inverze, a jiné). V letních měsících tráví děti venku celý den, včetně stravování a někdy i odpočinku ve spacích pytlích pod stromy. Děti mají dostatek volného pohybu nejen na školní zahradě, ale v rámci možností i v MŠ. Všichni zaměstnanci školy respektují individuální potřeby dětí, reagují na ně a napomáhají jejich uspokojování. Pedagogové zatěžují děti vždy přiměřeně, v rámci jejich možností, děti mají možnost kdykoliv relaxovat v klidných koutcích třídy. Nově příchozím dětem nabízíme adaptační režim.
Psychosociální podmínky
Všichni zaměstnanci školy vytváří dětem takové prostředí, aby se zde cítily spokojeně, jistě a bezpečně. Všechny děti mají v naší MŠ stejná práva, stejné možnosti i stejné povinnosti. Nikdo není zvýhodňován, či znevýhodňován. Osobní svoboda a volnost dětí je respektována do určitých mezí, vyplývajících z řádu chování a norem, které jsou ve škole stanoveny. Péče o děti je podporující, počítáme s aktivní spoluúčastí dětí při všech činnostech. Pedagogové se snaží o nenásilnou komunikaci s dítětem, která mu je příjemná, kterou navozuje vzájemný vztah důvěry a spolupráce. Postupně vyřazujeme nezdravé soutěžení dětí. Převažují pozitivní hodnocení, pochvaly, podporujeme dítě nebát se, pracovat samostatně, důvěřovat si. V dětech rozvíjíme citlivost pro vzájemnou toleranci, ohleduplnost, zdvořilost, vzájemnou pomoc a podporu. Děti jsou seznamovány s jasnými pravidly chování ve skupině tak, aby se ve třídách vytvořil kolektiv dobrých kamarádů. Pedagogové se dostatečně věnují vztahům ve třídě, nenásilně tyto vztahy ovlivňují prosociálním směrem (prevence šikany).